Kurkuma pravá- kurkuma, indický šafrán
Latinsky- Kurkuma longa
Trvalka z čeľade Ďumbierovitých rastlín. Jej pôvodným výskytom je južná Ázia, najmä India.
Použitie: Koreň má intenzívne žltú farbu a je široko využívaná na prípravu korenia v azíjskej kuchyni, najmä v indických jedlách. Je dôležitou zložkou kari korenia a potravinárskeho farbiva. Chuť je ľahko horká, trochu horčicová.
Kurkuma a jej účinky na zdravie
Koreň kurkumy má dlhú históriu používania v tradičnej medicíne. Kurkumín je hlavnou aktívnou zložkou a pripisujú sa mu mnohé pozitívne zdravotné účinky. Keďže vstrebávanie kurkumínu z tráviaceho traktu do krvného obehu je ťažšie, odporúča sa kombinovať kurkumu s čiernym korením, ktoré obsahuje zložku piperín zvyšujúcu vstrebávanie kurkumínu. Kurkuma je všeobecne považovaná za bezpečnú, avšak pri nadmernom konzumovaní sa môžu vyskytnúť vedľajšie účinky, ako žalúdočné nepríjemnosti a alergie. Môže ovplyvniť aj účinky niektorých liekov, preto pred začatím užívania vysokých dávok odporúčame poradiť sa so svojím lekárom.
Kurkuma má protizápalové účinky
Podľa viacerých štúdií má kurkumín veľmi účinné protizápalové schopnosti a môže mať lepšie účinky ako ibuprofén alebo aspirín. Kurkumín tiež pôsobí protizápalovo v žalúdku, tenkom čreve a môže pomôcť pri liečbe stavov ako reumatoidná artritída, pankreatitída alebo zápalové ochorenie čriev.
Ochrana buniek
Kurkumín môže zohrávať dôležitú úlohu pri prevencii a liečbe rôznych typov rakoviny. Štúdie potvrdili, že ovplyvňuje vývoj a šírenie rakoviny na molekulárnej úrovni a tým môže prispieť k odumretiu rakovinových buniek, znížiť angiogenézu (rast krvných ciev v nádoroch) a metastázovanie (šírenie rakoviny).
Ochrana pred kardiovaskulárnymi ochoreniami
Klinické štúdie dokázali, že pravidelné užívanie nízkych dávok kurkumy znižuje hladinu lipidov a zlého LDL cholesterolu. Kurkuma má schopnosť znižovať zrážanlivosť krvi tlmením tvorby fibrinogénu, ktorý vytvára krvné zrazeniny. Vďaka týmto vlastnostiam sa kurkumín zaraďuje do skupiny látok, ktoré potláčajú vznik kardiovaskulárnych orchorení, trombózy a mozgovej porážky.
Tráviace problémy, poškodenie pečene
Kurkuma vďaka svojim vlastnostiam, môže zmierňovať poruchy trávenia ako je plynatosť a nadúvanie. Jeho hlavná zložka kurkumín, podporuje tvorbu žlče, čo v konečnom dôsledku vedie k lepšiemu tráveniu tukov. Dokáže eliminovať množenie baktérií Helicobacter pylori v žalúdku a tým znižovať tvorbu žalúdočných vredov. Ďalej je schopná uvoľňovať kŕče hladkej svaloviny tráviaceho traktu a podporovať vylučovanie hormónu gastrínu, ktorý stimuluje produkciu žalúdočnej kyseliny.
Kurkuma je vynikajúcim antioxidantom, ktorý priamo chráni pečeň a pomáha jej pri rôznych chronických problémoch, ako sú infekčné zápaly a žltačka. Má tiež pozitívny vplyv na liečbu pečene pri toxickom poškodení. Navyše, kurkuma sa účinne zbavuje baktérií salmonely, ktorá je častým pôvodcom otravy z potravín. Preto sa považuje za veľmi účinnú hepatoprotektívum látku chrániacu pečeň.
Kurkuma zachytáva voľné radikály a dokáže znížiť výskyt ťažkých kovov v tele
Voľné radikály sú atómy, molekuly alebo ióny, ktoré majú nevyrovnaný počet elektrónov vo svojom elektrónovom obale. Tento nevyrovnaný stav robí voľné radikály veľmi reaktívnymi a nestabilnými. Snažia sa stabilizovať tým, že interagujú s inými látkami a odovzdávajú alebo prijímajú elektróny.
Účinná látka kurkumín je potenciálne silný antioxidant schopný chrániť telo pred rôznymi typmi voľných radikálov. Okrem toho dokáže zabrániť určitým typom enzýmov v tom aby vytvorili ďalšie voľné radikály.
Kurkuma účinne chráni mozgové bunky a priaznivo vplýva na liečbu depresie
Depresia je špecifikovná viacerými zmenami v ľudskom organizme medzi ktoré patria
– znížené hladiny BDNF – neurotrofický faktor odvodený z mozgu
– zmenšujúci sa hipokampus – oblasť mozgu – úloha učenie, pamäť
Kurkuma má jedinečnú schopnosť zvýšiť hladinu BDNF vďaka čomu má sľubnú účinnosť ako antidepresívum. Existujú štúdie, ktoré potvrdili že kurkumín zosilňuje mozgové neurotransmitery dopamínu a serotonínu.
Celkovo je kurkuma skvelým prírodným prostriedkom na zlepšenie trávenia, ochranu pečene, boj proti infekciám spôsobeným baktériami, podporuje hojenie rán, priaznivo pôsobí pri astme a zápaloch dutín, pomáha pri kvasinkových infekciách, čistí krv a stimuluje krvotvorbu.