Lipa veľkolistá, Lipa malolistá
Už v stredoveku ľudia používali rôzne časti lipy pre prirodzené liečivé vlastnosti ako napríklad znižovanie bolesti, znižovanie úzkosti, schopnosť podporovať potenie a detoxikáciu. Lipy majú tmavosivú kôru, zelené srdcovité listy a žltozelené kvety. Kvety obsahujú najvyššie množstvo trieslovín a slizových zlúčenín, preto sa z nich vyrábajú extrakty.
Použitie
Najčastejšie používame lipu vo forme čaju z kvetov a listov. Rôzne časti stromov sa sušia a konzervujú na výrobu tinktúr, extraktov a lokálnych roztokov, ktoré sú bohaté na prospešné chemické látky.
Okrem svojich liečivých vlastností majú lipy aj mnohé ďalšie výhody. Ich drevo je pevné, ľahké a ľahko sa spracováva, čo ho robí obľúbeným materiálom pre remeselné práce a výrobu nábytku. V minulosti sa z lipového dreva vyrábali aj štíty a luky pre lovecké a vojenské účely.
Lipy sú aj dôležitou súčasťou ekosystémov. Ich kvety sú obľúbeným zdrojom potravy pre včely a iné opelovače. Stromy samy o sebe poskytujú tieň a chlad v horúcich letných mesiacoch a sú prírodnou ochranou pred vetrom a hlukom. Ich výsadba v mestských oblastiach prispieva k zlepšeniu kvality ovzdušia a tvorbe príjemného prostredia pre obyvateľov.
Zloženie
Vysoký obsah mnohých antioxidantov, prchavých olejov a iných liečivých látok. Flavonoidy ako napríklad kaempferol, tilirozid, kvercetín, myricetín a glykozidy. Prchavé silice vrátane alkánov, fenolových alkoholov a esterov a terpénov vrátane citralu, citronellalu, citronelolu, eugenolu, limonénu, nerolu a α-pinénu. Ďalšie zložky, ako sú saponíny, triesloviny a tokoferol. Aminokyseliny vrátane alanínu, cysteínu, cystínu, izoleucínu, leucínu, fenylalanínu a serínu. Sacharidy vo forme slizových polysacharidov vrátane arabinózy, galaktózy, ramnózy a ďalších. Vitamín E a C.
Účinky
- Lipa je zdrojom mnohých antioxidantov a iných prospešných látok. Lipa má obzvlášť vysoký obsah flavonoidov, tilirozidu, kvercetínu a kaempferolu. Tieto zlúčeniny podľa mnohých štúdií poskytujú ochranu pred poškodením voľnými radikálmi a oxidačným stresom, ktoré môže poškodiť bunky. Vyšší príjem týchto chemických látok môže tiež pomôcť podporiť zdravie očí, srdca a pokožky a vo všeobecnosti môže znížiť riziko niektorých chronických ochorení.
- Môže pomôcť znížiť úzkosť. Jedným z tradičných spôsobov použitia lipy bolo potlačenie hystérie a zníženie príznakov súvisiacich s úzkosťou, ako sú tráviace ťažkosti, búšenie srdca a zvracanie. Nedávne štúdie naznačujú, že extrakt z lipy môže mať upokojujúce účinky, pretože napodobňuje účinky neurotransmitera GABA, ktorý potláča vzrušivosť v nervovom systéme. Predpokladá sa, že prítomnosť antioxidantov, ako sú flavonoidy, tiež pomáha regulovať činnosť nervového systému. Niektorí ľudia uvádzajú, že pri užívaní lipy pociťujú zníženie krvného tlaku a bolesti súvisiace s napätím, ako sú napríklad tenzné bolesti hlavy. Môže tiež prispieť k zlepšeniu kvality spánku tým, že posilňuje relaxáciu. Lipa je považovaná za prírodný vazodilatátor, čo znamená, že pomáha rozširovať cievy a môže znižovať krvný tlak. To je ďalší zo spôsobov, ako môže znížiť príznaky úzkosti.
- Môže pomôcť znížiť bolesť a zápal. Antioxidanty nachádzajúce sa v lipe, vrátane tilirozidu a kvercetínu, sú schopné znižovať zápal, opuch a bolesť. To môže potenciálne viesť k prínosom pre osoby s ochoreniami, ako je artritída alebo fibromyalgia.
- Podporuje detoxikáciu a zdravie tráviaceho traktu. Podobne ako pri niektorých iných bylinných čajoch vrátane púpavového čaju existujú dôkazy, ktoré naznačujú, že lipa môže pôsobiť ako prírodné diuretikum, pomáha znižovať zadržiavanie tekutín a zároveň podporuje celkovú funkciu tráviaceho traktu. Používa sa aj na podporu potenia s cieľom podporiť detoxikáciu a ako hlien, ktorý pomáha chorým uvoľňovať hlieny.
- Demulgujúce a protikŕčové vlastnosti. Pri konzumácii lipového čaju alebo iných prípravkov z lipy, sa vytvára ochranný film na slizniciach ústnej dutiny a hltana. Tento film poskytuje zvlhčenie a uvoľnenie sliznice. Vďaka tomuto účinku môže pomôcť znížiť kašeľ, príznaky chrípky, bronchitídy a iné problémy s dýchacími cestami.
Riziká a možné vedľajšie účinky
Štúdie preukázali, že užívanie je bezpečné pre väčšinu dospelých, ktorí lipu konzumujú v miernych množstvách od dvoch do štyroch gramov sušenej čajovej zmesi denne. Pitie väčšieho množstva môže potenciálne spôsobiť vedľajšie účinky, ako sú zmeny krvného tlaku a trávenia.
Lipu by nemali užívať
- Ľudia užívajúci diuretiká alebo lieky obsahujúce lítium, pretože môže potenciálne interagovať s týmito liekmi
- Tehotné ženy z dôvodu nedostatku informácii o možných vedľajších účinkoch
- Osoby alergické na lipu
Osoby s anamnézou srdcových ochorení by mali byť pri začatí užívania lipového čaju opatrné, najmä ak ho pijú často a dlhodobo.
Lipa prináša viac ako len krásu a súčasť prírodného prostredia. Jej liečivé vlastnosti a schopnosť znížiť úzkosť ju robia dôležitými prvkom v rámci starostlivosti o zdravie. Nech už si lipový čaj nazbierate, kúpite alebo sa rozhodnete vysadiť lipu vo vašej záhrade, lipa je v každom prípade dobrá voľba.