Prírodné liečivá, Včelie produkty, Zdravie z prírody

Propolis

Propolis: Zázračný dar prírody s mnohými účinkami a využitím

Odpradávna sa ľudia obracajú k prírode v hľadaní riešení na rôzne zdravotné problémy. Jedným z najcennejších darov, ktoré nám príroda ponúka, je propolis. Tento prírodný produkt, známy aj ako „včelie lepidlo“, sa už stovky rokov využíva pre svoje úžasné liečivé vlastnosti a zároveň je obľúbeným doplnkom v starostlivosti o zdravie.

Propolis je tmavohnedý až tmavozelený lepkavý materiál a obsahuje rastlinné živice, včelí vosk, peľové zrná. Včely ho používajú na zabezpečenie a dezinfekciu úľa, aby ochránili včelie plásty pred baktériami a plesňami.

Chemické zloženie propolisu je pomerne komplexné a obsahuje viac ako 300 zlúčenín vrátane flavonoidov, fenolov, éterických olejov, minerálov, vitamínov a stopových prvkov.

Účinky propolisu sú viac než pozoruhodné. Jedným z jeho hlavných prínosov je jeho silný antimikrobiálny účinok. Propolis má schopnosť inhibovať rast baktérií, vírusov a plesní, čím zvyšuje odolnosť organizmu voči infekciám. Taktiež pôsobí protizápalovo a zlepšuje imunitný systém, čo pomáha pri liečbe rôznych infekčných ochorení.

Vďaka svojim antioxidačným vlastnostiam má propolis aj ochranný účinok na bunky a tkanivá pred voľnými radikálmi. Týmto spôsobom prispieva k spomaleniu procesu starnutia a podporuje zdravie srdca a cievneho systému. Okrem toho má aj analgetické a liečivé účinky, čo z neho robí účinný prírodný prostriedok pri liečbe rán, popálenín, vredov a ďalších kožných problémov.

Použitie propolisu

Najčastejšie sa  propolis používa ako :

1. Propolisová tinktúra – vzniká rozpustením propolisu v liehu s obsahom alkoholu okolo 52 %. Aplikácia kvapky alebo sprej.

2. Propolisová masť je dobrá na herpesy, podporuje hojenie rán a zároveň tlmí bolesť.

3. Popolisové krémy na problematickú pleť a proti starnutiu pleti.

4. Propolisové pastilky sa používajú pri škrabaní v hrdle.

Aby sme predišli možnej alergickej reakcii, pred použitím propolisu je neyhnutné vyskúšať najprv masť alebo tinktúru na predlaktí. Následne sledujte, či sa neobjaví podráždenie alebo začervenanie. Keď bude všetko v poriadku a nenastane alergická reakcia, môžete od ďalšieho dňa prípravok používať.

Zdroje: Kniha-Abeceda včelára-P.Silný-1987, Wikipédia, Pixabay

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *