Šalvia lekárska
(Salvia officinalis L.) je trvalka, okrúhly ker z čeľade hluchavkovitých. Nadzemné časti majú dlhú históriu používania v kuchyni a tradičnej medicíne. Vďaka svojim chuťovým a koreninovým vlastnostiam sa táto rastlina široko využíva pri príprave mnohých jedál. Šalvia lekárska pochádza z oblastí Blízkeho východu a Stredomoria a v súčasnosti ju nájdeme po celom svete, najmä v Európe a Severnej Amerike. V ľudovom liečiteľstve sa šalvia používa na liečbu rôznych druhov porúch vrátane záchvatov, vredov, dny, reumatizmu, zápalov, závratov, trasu, paralýzy, hnačky a hyperglykémie, pálenia záhy a nadúvania, nadmerného potenia, kognitívnych porúch súvisiacich s vekom a zápalov hrdla a kože. V posledných rokoch vzniklo mnoho intenzívnych štúdií, ktoré odhalili širokú škálu účinkov pre farmakologické použitie.
Zloženie šalvie lekárskej
Hlavné fytochemikálie nájdeme v kvetoch, listoch a stonke. Široká škála zložiek zahŕňa alkaloidy, sacharidy, mastné kyseliny, glykozidové deriváty (napr. srdcové glykozidy, flavonoidové glykozidy, saponíny), fenolové zlúčeniny (napr. kumaríny, flavonoidy, triesloviny), polyacetylény, steroidy, terpény/terpenoidy.
Sacharidy: arabinóza, galaktóza, glukóza, manóza, xylóza, kyseliny urónové a ramnóza.
Flavonoidy: kyselina chlorogénová, kyselina elagová, epikatechín, epigalokatechín galát, kvercetín, kyselina rozmarínová, rutín a luteolín-7-glukozid, kyselina rozmarínová, kyselina elagová, rutín, kyselina chlorogénová a kvercetín.
V esenciálnom oleji pripravenom z nadzemných častí S. officinalis bolo charakterizovaných viac ako 120 zložiek. Medzi hlavné zložky oleja patria:
- borneol
- gáfor
- caryofylén
- cineol
- elemen
- humulén
- ledén
- pinén
- thujón
Alkoholové a vodné extrakty sú bohaté na flavonoidy, najmä kyselinu rozmarínovú a luteolín-7-glukozid.
V metánovom extrakte sa našli aj fenolové kyseliny, ako kyselina kávová a kyselina 3-kafeoylchinová.
Použitie
V kuchyni ako korenie do jedál. Bylinné čaje, tinktúry, extrakty a éterické oleje.
Šalvia lekárska a jej účinky
Antioxidačné účinky
Oxidačný stres zohráva dôležitú úlohu pri vzniku a progresii viacerých ochorení, ako sú rakovina, kardiovaskulárne poruchy, diabetes a neurologické ochorenia. Prirodzené antioxidanty chránia bunky pred poškodeniu tkanív spôsobeným oxidačným stresom. Dôkazy z viacerých štúdií naznačujú, že Šalvia lekárska má silné antioxidačné účinky. Najúčinnejšími antioxidačnými zložkami S. officinalis sú karnozol, kyselina rosmarínová a kyselina karnozová, ďalej kyselina kávová, rosmanol, rosmadial, genkwanín a cirsimaritín.
Šalvia lekárska a protizápalové účinky
Hlavné príznaky, ktoré sa vyskytujú ako reakcia na poškodenie tkaniva sú zápal a bolesť. Nesteroidné protizápalové lieky sú stále kľúčovou zložkou farmakologickej liečby týchto symptómov. Klinické použitie týchto liekov však sprevádzajú nepríjemné vedľajšie účinky, ako sú gastrointestinálne a kardiovaskulárne komplikácie. Farmakologické štúdie ukázali, že šalvia má protizápalové a antinociceptívne účinky. Flavonoidy a terpény sú zlúčeniny, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou prispievajú k protizápalovému a antinociceptívnemu účinku byliny. Manool, karnozol a kyselina ursolová patria medzi terpény s protizápalovým potenciálom.
Antimikrobiálne a antiseptické účinky
Antimikrobiálne účinky šalvie lekárskej potvrdzuje niekoľko dôkazov. Esenciálny olej a etanolový extrakt vykazujú silné baktericídne a bakteriostatické účinky proti grampozitívnym aj gramnegatívnym baktériám. Spomedzi grampozitívnych patogénov vykazujú vysokú citlivosť na S. officinalis Bacillus cereus, Bacillus megaterium, Bacillus subtilis, Enterococcus faecalis, Listeria monocytogenes a Staphylococcus epidermidis.
Okrem antibakteriálneho účinku sa uvádza, že Šalvia lekárska má antimykotické, antivírusové a antimalarické účinky. Antimykotická aktivita bola zaznamenaná proti Botrytis cinerea, Candida glabrata, Candida albicans, Candida krusei a Candida parapsilosis. Antimikrobiálne účinky Šalvie sa pripisujú terpénom a terpenoidným zlúčeninám, ktoré sa nachádzajú v tejto rastline.
Protirakovinové účinky
Extrakty z tejto rastliny vykazovali proapoptotické a rast inhibujúce účinky na bunkové línie rakoviny prsníka, karcinómu krčka maternice adeno, rakoviny hrubého čreva , inzulinómu, karcinómu hrtana, karcinómu pľúc ,melanómu a skvamózneho karcinómu ústnej dutiny. Okrem antiproliferačného účinku má šalvia lekárska aj antimigračné a antiangiogénne účinky. Extrakt zvyšuje uvoľňovanie TNF-α a oxidu dusnatého z makrofágov, čím zvyšuje svoj cytotoxický účinok. Tieto účinky môžu súvisieť s prítomnosťou viacerých cytotoxických a protinádorových zlúčenín v Šalvii lekárskej.
Šalvia lekárska má účinky na zlepšenie kognitívnych funkcií a pamäti
Existuje čoraz viac dôkazov o tom, že šalvia má účinky na zlepšenie kognitívnych funkcií a pamäti. V štúdiách na zvieratách sa ukázalo, že etanolový extrakt zvyšuje pamäťové retencie pri pasívnom vyhýbacom učení u potkanov. Hydroalkoholový extrakt zo S. officinalis a jeho hlavný flavonoid kyselina rozmarínová zlepšujú kogníciu u zdravých potkanov a zabraňujú deficitom učenia a pamäti vyvolaným cukrovkou.
Klinické štúdie potvrdzujú výsledky štúdií na zvieratách a preukázali, že S. officinalis zlepšuje kognitívnu výkonnosť u zdravých účastníkov, ako aj u pacientov s kognitívnymi poruchami alebo demenciou.
Etanolový extrakt z tejto rastliny zlepšuje pamäť a pozornosť u zdravých starších osôb.Randomizovaná kontrolovaná štúdia ukázala, že 4-mesačná liečba hydroalkoholovým extraktom S. officinalis zlepšila kognitívne funkcie u pacientov s miernou až stredne ťažkou Alzheimerovou chorobou.
Metabolické účinky šalvie lekárskej
Nedávne farmakologické výskumy preukázali, že rôzne extrakty nadzemných častí S. officinalis sú schopné znížiť hladinu glukózy v krvi pri normálnych a diabetických stavoch.
Načo si dať pri užívaní pozor
Viaceré klinické štúdie uvádzajú, že konzumácia šalvie nevyvoláva závažné vedľajšie účinky. Avšak v prípade dlhodobého užívania alebo po predávkovaní etanolovým extraktom a prchavým olejom S. officinalis (zodpovedajúcim viac ako 15 g listov) sa môžu vyskytnúť niektoré nežiaduce účinky, ako je zvracanie, slinenie, tachykardia, závraty, návaly horúčavy, alergické reakcie, prehĺtanie jazyka, cyanóza, a dokonca kŕče. Za najtoxickejšie zlúčeniny sa považujú gáfor, thujón a terpénketóny. Tieto zlúčeniny môžu vyvolať toxické účinky na plod a novorodenca. Preto sa konzumácia šalvie lekárskej neodporúča v období tehotenstva a dojčenia.
Šalvia lekárska je fascinujúca a všestranná rastlina, ktorá si získala dôležité miesto nielen v kuchyni ale aj v oblasti medicíny a liečiteľstva. Vzhľadom na jej mnohostranné zdravotné výhody a dlhú históriu používania je šalvia lekárska určite hodná našej pozornosti. Aj keď je považovaná za relatívne bezpečnú rastlinu, je dôležité dodržiavať odporúčané dávkovanie a konzultovať s lekárom, najmä ak máte akékoľvek zdravotné problémy alebo užívate iné lieky.