Nezaradené

Sladké drievko

Liečivý zázrak- koreň sladkého drievka

Glycyrrhiza glabra, známa tiež ako sladké drievko, je rastlina so silnými liečivými vlastnosťami, ktorá sa využíva v tradičnej medicíne po celom svete. Tento bylinný liek je známy už stáročia a jeho účinky sú potvrdené viacerými štúdiami. V tomto článku sa pozrieme na niekoľko vlastností sladkého drievka a na jeho pozitívny vplyv na naše zdravie.

Zloženie

Koreň sladkého drievka obsahuje viac ako 134 rôznych zlúčenín. Štyry hlavné typy zlúčenín: flavonoidy, kumaríny, triterpenoidy a stilbenoidy.

Flavonoidy sú zodpovedné za hlboký pigment rastliny (napríklad modrý v červenom hrozne, čučoriedkach alebo čierny v čiernom sladkom drievku)-sú to antioxidanty a pôsobia protizápalovo. Najvýznamnejší je flavonoid glabradín, ktorý prispieva k mnohým výhodám koreňa sladkého drievka. Prvýkrát bol opísaný v 70. rokoch 20. storočia a odvtedy vedci objavili jeho viaceré účinky. Je protizápalový, má vplyv na metabolizmus a funguje ako fytoestrogén- môže byť prospešný pre zdravie žien.

Kumaríny a stilbenoidy sú polyfenoly, ktoré často pôsobia protizápalovo a antibioticky.

Triterpenoidy sú zvyčajne silnejšieho charakteru a niekedy obsahujú steroidné látky. Základným slovom latinského názvu sladkého drievka a príčinou sladkej chuti koreňa je triterpenoid glycyrrhizín. Okrem iných výhod je to silný protizápalový prostriedok, mierne prírodné preháňadlo a expektorans.

Zaujímavosť: glycyrizín biologicky účinná látka nachádzajúca sa v sladkom drievku je 50–krát sladšia ako cukor- zvyšuje krvný tlak.

Použitie

Koreň sladkého drievka sa najčastejšie používa ako surovina na výrobu cukroviniek, prísada do čajových zmesí,v žuvacích tablietách, ktoré sa môžu užívať pred jedlom. Sladké drievko používame aj vo forme extraktov v kvapkách a v sirupoch proti kašľu.

6 Zdraviu prospešných účinkov Sladkého drievka

1. Imunita.

Vďaka obsahu triterpenoidov je sladké drievko antivírusová bylina a potenciálne silným partnerom pre imunitný systém.

2. Kašeľ a boľavé hrdlo.

Koreň sladkého drievka nesmierne prospieva pri bolestiach hrdla alebo kašli. Pomáha uvoľniť a vylúčiť hlieny, ktoré sa kašeľ snaží odstrániť. Jeho upokojujúce demulgujúce, protizápalové vlastnosti môžu priniesť rýchlu úľavu pri bolestiach hrdla.

3. Úľava od bolesti.

Ako antispazmodikum môže sladké drievko pôsobiť na svalové kŕče v brušnej oblasti a potenciálne aj vo svaloch. Lokálne môže sladké drievko zmierniť nepríjemné pocity pri ekzémoch a iných kožných ochoreniach, pretože pôsobí ako hydrokortizón.  Protizápalové účinky môžu tiež pomôcť zmierniť bolesť, vrátane pôsobenia ako prírodného lieku proti bolesti kĺbov.

4. Pálenie záhy a reflux kyseliny.

Extrakt zo sladkého drievka je účinný proti funkčnej dyspepsii, ktorá zahŕňa pálenie záhy, ale aj nevoľnosť, poruchy trávenia a bolesti žalúdka.

5. Syndróm priepustného čreva.

Syndróm priepustného čreva súvisí so systémovými zdravotnými problémami a riešenie tohoto problému býva pomerne komplikované. Koreň sladkého drievka ako protizápalová a demulgujúca (upokojujúca) bylina pôsobí ako prírodný liek na vredy a môže byť prospešným doplnkom pri priepustnosti čriev.

6. Regulácia kortizolu a únava nadobličiek. 

Ak je u niekoho priepustnosť čriev spôsobená emocionálnym stresom, je užívanie sladkého drievka obzvlášť prospešné, vďaka schopnosti ovplyvniť produkciu a metabolizmus kortizolu. Sladké drievko pomáha telu účinne regulovať stresový hormón kortizol a tým dáva vašim nadobličkám oddych. Ukázalo sa, že je to jedna z hlavných adaptogénnych bylín, ktorá pomáha zlepšiť reakciu na stres.

 

Vedľajšie účinky a upozornenia

Nikdy nekonzumujte extrakt z koreňa sladkého drievka, ak ste tehotná, pretože môže zvýšiť riziko predčasného pôrodu alebo potratu. Taktiež ho nekonzumujte ak máte problémy so srdcom, pečeňou alebo obličkami.

Sladké drievko môže účinkovať podobne ako estrogén a preto by sa nemal užívať pri ochoreniach citlivých na ženské hormóny (rakovina prsníka, rakovina maternice, rakovina vaječníkov, endometrióza, myómy maternice).

Medzi vedľajšie účinky, na ktoré si treba dávať pozor, patria opuchy, vysoký krvný tlak, nízka hladina draslíka a chronická únava. Dva týždne pred operáciou tiež prestaňte užívať koreň sladkého drievka, pretože môže narušiť kontrolu krvného tlaku počas chirurgických zákrokov.

Ak konzumujete extrakt z koreňa sladkého drievka, maximálna odporúčaná dávka je 6 až 18 gramov denne.

 

Sladké drievko je fascinujúca rastlina s mnohými liečivými účinkami. Využitie v tradičnej medicíne je známe už stáročia a moderný výskum len potvrdzuje prospešné účinky na náš organizmus. Ako pri všetkých prírodných liečivách, je dôležité dodržiavať pokyny a užívanie konzultovať s lekárom.

Zdroje: Wikipedia, britannica.com, dr.axe.com, pubmed.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *