Prírodné liečivá, Zdravie z prírody

Zázvor

Zázvor

Čo je to zázvor?

Zázvor sa vďaka svojim liečivým vlastnostiam používa po celom svete ako prírodný liek už tisícky rokov. Zmienku o používaní tohto korenia na zlepšenie zdravia dokumentujú už staroveké čínske, rímske, grécke, arabské a sanskritské texty. Zázvor alebo ďumbier je kvitnúca rastlina a blízky príbuzný kurkumy a kardamónu. V kuchyni aj v medicíne sa používa podzemná časť, ktorá je známa svojimi liečivými vlastnosťami. Koreň zázvoru má pikantnú, korenistú chuť a veľké množstvo zdraviu prospešných látok. V súčasnosti je jedným z najpoužívanejších diétnych korenín na svete. Ďumbier je všestranne použiteľný a pridáva sa do mnohých receptov. Dá ľahko zahŕnuť do jedálnička a môže mať trvalý, pozitívny vplyv na takmer všetky systémy v ľudskom tele.

Nutričné zloženie zázvoru

Zázvor obsahuje terpény, polysacharidy, lipidy, organické kyseliny, surové vlákna a antioxidanty s protizápalovými účinkami ako aj liečivé zlúčeníny gingerol, shogaol, paradol, zingerón. Zo zázvoru bolo izolovaných viac ako 100 zlúčenín, ktoré mu dodávajú nielen antioxidačné a protirakovinové ale aj neuroprotektívne a kardiovaskulárne ochranné schopnosti.

100 gramov surového zázvoru obsahuje približne:

  • 80 kalórií
  • 17,8 gramov sacharidov
  • 1,8 gramu bielkovín
  • 0,7 gramu tuku
  • 2 gramy vlákniny
  • 415 miligramov draslíka K
  • 0,2 miligramu medi Cu
  • 0,2 miligramu mangánu Mn
  • 43 miligramov horčíka Mg
  • 34 miligramov fosforu P
  • 0,6 miligramov železa Fe
  • 0,2 miligramu vitamínu B6
  • 5 miligramov vitamínu C
  • 0,7 miligramu niacínu

Okrem uvedených živín obsahuje zázvor aj malé množstvo vápnika Ca, zinku Zn, kyseliny pantoténovej, riboflavínu a tiamínu. (Zdroj: USDA)

Použitie zázvoru

Najlepšie je použitie čerstvého zázvou ale nájdete ho aj v sušenej mletej forme alebo vo forme kapsúl alebo ako zázvorový esenciálny olej.

  • Príprava nápojov: Čerstvý zázvor sa často pridáva do čaju, limonád a smoothies pre príjemnú chuť a zdravotné benefity.
  • Kulinárske recepty: Zázvor sa používa ako korenie v rôznych jedlách, vrátane ázijských pokrmov, polievok, marinád a dezertov.
  • Do pečiva a sladkostí: Mletý zázvor sa často pridáva do pečiva, sušienok a zázvorového chleba pre špecifickú chuť a arómu.
  • Aromaterapia

10 účinkov zázvoru na zdravie

Protizápalové účinky: Toto korenie obsahuje pestrú škálu mnohých dôležitých zlúčenín, vitamínov a minerálov napríklad gingerol, ktorý má podľa štúdií silné antioxidačné a protizápalové vlastnosti.
Vďaka svojej schopnosti znižovať zápal by pridanie zázvoru do jedálnička mohlo pomôcť pri liečbe bolesti svalov aj kĺbov súvisiacich s artritídou, vrátane osteoartrózy.

Jedna štúdia ukázala, že každodenná konzumácia viedla k miernemu až veľkému zníženiu bolesti svalov spôsobenej cvičením. V inej štúdii sa zistilo, že extrakt zo zázvoru pomohol znížiť bolesť kolien a potrebu liekov proti bolesti u osôb s osteoartrózou.

V časopise International Journal of Preventive Medicine sa uvádza, že výťažok zo zázvoru je protizápalová potravina a môže pomôcť inhibovať syntézu určitých markerov zápalu. Podľa metaanalýzy randomizovaných kontrolovaných štúdií z roku 2020 existujú dôkazy preukazujúce významný vplyv zázvoru na zníženie hladiny cirkulujúcich zápalových mediátorov vrátane C-reaktívneho proteínu (CRP), hs-CRP a TNF-α.

Pomáha liečiť nevoľnosť: Zázvor, ktorý sa v minulosti používal ako prírodný liek proti morskej a rannej nevoľnosti, je azda najznámejší vďaka svojej schopnosti liečiť nevoľnosť a zvracanie s minimálnym rizikom vedľajších účinkov.

Zmierňuje menštruačné bolesti: Zázvor môže byť užitočný pri zmierňovaní menštruačných bolestí. Štúdia uverejnená v časopise Journal of Alternative and Complementary Medicines ukázala, že zázvor znižuje menštruačné bolesti rovnako účinne ako lieky ako ibuprofén a kyselina mefenamová. Podobný výsledok priniesla aj ďalšia štúdia z roku 2009, podľa ktorej zázvor znižuje intenzitu aj trvanie bolesti.

Bojuje proti hubovým infekciám: Hubové infekcie spôsobujú širokú škálu ochorení, od kvasinkových infekcií až po svrbenie a atletickú nohu. Našťastie zázvor vďaka svojim silným antimykotickým vlastnostiam pomáha ničiť plesne spôsobujúce ochorenia.
Štúdia z roku 2016 ukázala, že zázvorový extrakt je účinný proti dvom typom kvasiniek, ktoré bežne spôsobujú plesňové infekcie v ústach. V inej štúdii sa merali protiplesňové účinky 29 druhov rastlín a zistilo sa, že zázvor patrí medzi najúčinnejšie pri ničení plesní.

Chráni pred žalúdočnými vredmi: Viaceré štúdie zistili, že zázvor by mohol pomôcť predchádzať vzniku žalúdočných vredov, čo sú bolestivé rany, ktoré sa tvoria v sliznici žalúdka a spôsobujú príznaky, ako tráviace ťažkosti, únava, pálenie záhy a nepríjemné pocity v bruchu.
Jedna štúdia na zvieratách z roku 2011 ukázala, že zázvorový prášok chráni pred vredmi vyvolanými aspirínom tým, že znižuje hladinu zápalových proteínov a blokuje aktivitu enzýmov súvisiacich so vznikom vredov.

Môže brzdiť rast rakoviny: Jedným z najpôsobivejších účinkov zázvoru sú jeho protirakovinové vlastnosti vďaka prítomnosti silnej zlúčeniny nazývanej 6-gingerol. Štúdia z roku 2018 zistila, že deriváty zázvoru vo forme extraktu alebo izolovaných zlúčenín vykazujú relevantné antiproliferačné, protinádorové, invazívne a protizápalové aktivity.

Štúdie ukazujú, že zložky tohto korenia môžu byť účinné pri blokovaní rastu a vývoja rakovinových buniek vaječníkov, pankreasu a prostaty. Je však potrebný ďalší výskum.

Môže pomôcť regulovať hladinu cukru v krvi a bojovať proti obezite

Zázvor pomáha podporovať normálnu hladinu cukru v krvi. To znamená, že môže byť užitočný pri znižovaní negatívnych príznakov spojených s vysokou hladinou glukózy v krvi, ako sú časté močenie, bolesti hlavy (vrátane migrény) a zvýšený smäd. Podľa jednej štúdie z roku 2018 môže zlepšiť lipidové profily a priaznivo ovplyvniť kontrolu glukózy, citlivosť na inzulín a glykovaný hemoglobín a chrániť tak pred vznikom cukrovky 2. typu.

Okrem schopnosti prirodzene znižovať hladinu cukru, zázvor dokáže znižovať aj hladiny cholesterolu a triglyceridov, čím znižuje riziko srdcových problémov.

Podporuje funkciu mozgu
Zázvor je skvelou potravinou pre mozog. Neurodegeneratívne ochorenia, ako je Alzheimerova choroba a Parkinsonova choroba, sú spojené s oxidačným stresom a chronickým zápalom v mozgu. Predpokladá sa, že zázvor so svojím bohatstvom antioxidantov a silnými protizápalovými vlastnosťami zohráva dôležitú úlohu v zdraví vášho mozgu.
Viaceré štúdie na zvieratách preukázali, že extrakt zo zázvoru by mohol pomôcť chrániť pred starnutím mozgu a úbytkom kognitívnych funkcií.

Pomáha v boji proti bakteriálnym infekciám
Okrem antimykotických vlastností sa zázvor môže pochváliť aj schopnosťou bojovať proti bakteriálnym infekciám, ako sú infekcie močových ciest, zápal pľúc a bronchitída.

Podporuje správne trávenie

Jedným z najsilnejších účinkov zázvoru je jeho schopnosť podporovať zdravie tráviaceho traktu a predchádzať problémom, ako je dyspepsia, bežný stav zhoršeného trávenia charakterizovaný príznakmi, ako sú bolesť, pálenie záhy, pocit plnosti a nepríjemné pocity.

Podľa štúdie vo World Journal of Gastroenterology pomáha zázvor urýchliť vyprázdňovanie žalúdka o 25 % v porovnaní s placebom u ľudí s poruchami trávenia. V inej štúdii sa dokonca zistilo, že užívanie zázvorových kapsúl s jedlom skutočne zdvojnásobilo rýchlosť vyprázdňovania žalúdka.

V štúdii z roku 2021 vykonanej na myšiach sa zistilo, že zázvor má aj účinky proti obezite a môže zohrávať úlohu pri modulácii vývoja adipocytov (tukového tkaniva). Keď boli myši kŕmené diétou s vysokým obsahom tuku, suplementácia zázvorom významne znížila prírastok hmotnosti, hyperglykémiu, hypercholesterolémiu (vysoký cholesterol) a steatózu pečene (pečeňový tuk) bez zmeny príjmu potravy.
Predpokladá sa, že tento účinok má vďaka svojej schopnosti bojovať proti oxidačnému stresu a zápalu, ktoré narúšajú metabolické zdravie.

Zázvor, so svojímy liečivými účinkami podložených vedeckými štúdiami a so širokým spôsobom využitia je jedným z najobľúbenejších prírodných liekov a potravinových prísad. Jeho pravidelná konzumácia môže prispieť k zlepšeniu trávenia, posilneniu imunitného systému alebo k zmierneniu bolesti. Nech už ho používate vo svojich kuchynských receptoch alebo ako doplnok pre zdravie, zázvor by počas zimných mesiacov nemal chýbať v žiadnej domácnosti.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *